Lähtume sellest, et õpilane, kes ei ole TTK bioloogiaosakonna õpilane, ei oma üldjuhul kuigi ulatuslikke teadmisi väljaspool koolibioloogiat. Seepärast on vähemalt kolmandik küsimusi otse õppematerjalist.

Aastate lõikes on noorimad EBOst osavõtnud õpilased olnud 10-aastased. Vanimad on 19. Just selles eas on kujunemisjärgus noore inimese oskused, sealhulgas väljendusoskus. Selle tõttu on EBO Korralduskomisjon loobunud jutustavatest küsimustest. Kõik küsimused esitatakse nii, et õpilased valivad etteantud vastustest õiged. Olenevalt küsimuse iseloomust, võib õigeid vastuseid olla rohkem kui üks.

Piirkonnavoor toimub reeglina laupäeval. Suures osas piirkondadest (B-osa) küsimusi ei koostata. Õpetajate lisatasustamine olümpiaadi eest on madal või puudub see hoopis. Erinevas piirkonnas interpreteerib kohalik komisjon vastuseid erinevalt ning hindab oma äranägemisel. Tulemuste ühtlustamisele on organiseerijad kulutanud palju aega, mis sisuliselt tähendab vastuste ülekontrollimist. Et piirkonnast saadeti tagasi vaid parimad tööd, osutusid ekslikult madalamini hinnatud õpilased ahistatud olukorras olevaiks. Sel aastal täidavad õpilased pärast küsimustele vastamist spetsiaalse vastustelehe. Kõik vastuselehed saadetakse Tartusse ning õpetajad A-osa ei hinda.

Lõppvooru tulemustele arvestatakse lisaks ka piirkonnavooru tulemus. Seetõttu on oluline, et keskust teavitataks ka B-osa tulemustest juhul, kui B-osa küsimused koostati.

Kuna vastuselehed trükitakse eraldi (neid ei saa paljundusmasinaga paljundada), siis tuleb piirkonnavooru organiseerijail õigeaegselt teatada piirkonnavoorule kutsutavate võistlejate arv klasside lõikes. Nii eestlased kui venelased täidavad standardse vastuselehe ning võistluskeele teatamine pole oluline.

Küsimustikud saadetakse piirkondadesse ühes eksemplaris ning piirkonnavooru korraldajad paljundavad neid vastavalt vajadusele.

Piirkonnavooru tulemusi arvestatakse klasside lõikes. Klassid moodustavad omamoodi vanusastmed. Organiseerijad püüdlevad selle poole, et vähemalt 30% ulatuses oleks materjal kaetud koolis õpituga.

Gümnaasiumiklassides on kaks küsimustikku. Noorematele üks, vanematele teine. Võistlejail XI klassist tuleb end määratleda kas nooremasse (V) või vanemasse (A) astmesse. TTK õpilastel, kes pretendeerivad rahvusvahelisele olümpiaadile, on kohustuslikuks valikuks A-aste (ka X klassi õpilastel).

Põhikooliklassides on neli küsimustekomplekti. Kui võistlema tulevad 5. klassi õpilased (möödunud aastal oli neid kolm), osalevad nad noorimas rühmas, mis vastab 6. klassile. 7. klassi õpilaste küsimustik koosneb 6. klassi omast, millele on liidetud 7. klassi küsimused. 8. klassile on omaette küsimustik. 9. klassi küsimustik on aga "laiendatud" 8. klassi oma.

Piirkonnavooru organiseerijad saavad neli põhikomplekti (N, K, V ja A) ja kaks lisalehte (7. ja 9. kl jaoks), mida paljundavad vastavalt vajadusele. Komplektid saadetakse mõlemas töökeeles.

Kindlasti tuleb õigeaegselt teatada piirkonnavooru kutsutavate arv töökomplektide lõikes, kuna sellest sõltub lisatavate vastuslehtede hulk.

Kuni 30% küsimustest võivad olla kas täielikult või osaliselt läbivad. Läbivaks küsimuseks nimetame selliseid, mis samas sõnastuses esitatakse kõikidele võistlejatele, olenemata nende vanusastmest. Osaliselt läbivad on niisugused küsimused, mida kas kõige noorematele või kõige vanematele ei esitata.

Vältimaks parandusi-sodimisi vastuslehel, võimaldatakse võistlejatel algselt vastata küsimuste lehele. Vastused tuleb võistlejal hiljem üle kanda vastuste lehele. Piirkonnavooru lõppedes saavad õpilased A-osa küsimustiku (koos oma mustandvastustega) endale.

Küsimused ja ettepanekud - illar@fr.ee


Tagasi eelmisele lehele

Viimati uuendatud 24. oktoobril 2002

© 2002 | xan production